جمعه 2 فروردين 1398-4:42 شمسی /3/22/2019 4:42:14 AM
  • گروه مطلب:
  • کد مطلب:1633
  • زمان انتشار:چهارشنبه 18 بهمن 1396-14:43
ایران در جمع 10 تولیداننده بزرگ کاتالیست یورو 5

خط تولید کاتالیست یورو 5 با حضور صالحی نیا معاون امور صنایع وزارت صمت و یکه زارع مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو افتتاح شد.
چرا ایران خودرو به دنبال تولید داخلی کاتالیست رفت؟
به گزارش خودرونامه، گروه صنعتی ایران خودرو در راستای ارتقای سطح مطلوبیت صنعتی و زیست محیطی و کمک به کاهش آلودگی هوا و کارآفرینی در حوزه های اقتصادی جدید با هدف ارزش آفرینی، اقدامات موثری را از جمله تاسیس و راه اندازی مجموعه های مختلفی که بتوانند به عنوان بازوی عملیاتی آن باشند، انجام داده است. 
شرکت مبدل خودروی پاک به عنوان یکی از زیرمجموعه های واحدهای تولیدی گروه صنعتی قطعات اتومبیل ایران متعلق به ایران خودرو، توانسته است با خرید تکنولوژی و راه اندازی خط تولید تمام رباتیک از شرکت معتبر دینکس اکو کت فنلاند به همراه انتقال دانش فنی برای نخستین بار به فناوری تولید و پوشش دهی مونوریل با سطح یورو 5 به باشگاه تولیدکنندگان کاتالیست خودرو پیوسته و در زمره 10 پوشش دهنده بزرگ دنیا در سطح یورو 5 به شمار آید. 
با راه اندازی خط تولید کاتالیست یورو 5 سالانه حداقل 4 میلیون یورو صرفه جویی ارزی عاید اقتصاد کشور خواهد شد و از سویی فواید راه اندازی این خط تولید در منطقه محمود آباد قم، کاهش تولید منواکسید کربن ناشی از خروجی اگزوز خودرو از 2.2 گرم در هر کیلومتر به 1 گرم به ازای هر کیلومتر است. 
به ازای تولید یک میلیون کاتالیست خودرو در سال و با فرض میانگین 30 هزار کیلومتر، کارکرد هر خودرو در سال این میزان کاهش به 36 هزار تن تولید منواکسید کربن می رسد. کاهش میزان تولید هیدروکربن و NOX ناشی از خروج اگزوز خودرو از 0.5 گرم در هر کیلومتر به 0.1 و 0.08 در هر کیلومتر از دیگر اهداف زیست محیطی، راه اندازی خط تولید کاتالیست در ایران است. به طوری که به ازای تولید یک میلیون کاتالیست خودرو در سال و با فرض میانگین 30 هزار کیلومتر کارکرد هر خودرو در سال این میزان کاهش به 12 هزار تن تولید هیدروکربن و 12 هزار و 600 تن NOX می رسد. 
گروه صنعتی ایران خودرو با راه اندازی خط تولید کاتالیست توانسته است، به صورت مستقیم و غیرمستقیم فرصت شغلی مناسبی ایجاد کند. ضمن اینکه تولید این محصول در کشور فرصت دستیابی به بازارهای صادراتی کشورهای ترکیه، عراق و کشورهای مشترک المنافع را ایجاد می کنند.

نظر تایید شده:0

نظر تایید نشده:0

نظر در صف:0

.

نظرات کاربران

نظرات کاربران برای این مطلب فعال نیست

آخرین عناوین